Skupiny J&T a EPH vyčlenily na boj proti šíření koronaviru 215 milionů Kč

18. 3. 2020

J&T a Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) darují na Slovensku a v Česku ochranné pomůcky a zdravotnický materiál na boj proti koronaviru v hodnotě přibližně 215 milionů korun (8 milionů eur). Polovina této pomoci je určena pro ČR a polovina pro Slovensko. J&T bude materiál distribuovat prostřednictvím své Nadace J&T, Nadácie Poštovej banky a Nadácie JOJ. EPH pak využije na Slovensku Nadáciu EPH a část přímo daruje městům, ve kterých zajišťuje dodávky tepla, tedy především Praze, Plzni, Hradci Králové, Pardubicím, Chrudimi, Mostu a Litvínovu.

„Pozorně sledujeme snahy vlád obou států zajistit pro své občany dostatek nejpotřebnějšího materiálu k boji proti koronaviru. Uvědomujeme si komplikovanost situace a to, že žádná cesta dnes není jistá. Proto jsme využili svých kontaktů v Číně a prostřednictvím našich partnerů jsme se pokusili zajistit pro obě země alespoň to nejdůležitější. Jsem rád, že dnes můžu říct, že některé objednávky materiálu, za který jsme zaplatili první 4 miliony eur, máme potvrzeny a již také uhrazeny a hledáme způsob, jak je dostat do země. Doprava se však ukazuje být jedním z největších problémů a není vyloučeno, že nakonec budeme muset požádat vlády o spolupráci při získávání povolení,“ vysvětlil Patrik Tkáč, jeden ze zakladatelů J&T.

 „Z mého pohledu není pomoc dnes primárně finanční záležitostí, ale otázkou schopnosti potřebný materiál zajistit. Děkuji proto Patriku Tkáčovi, že dokázal tento materiál nakontrahovat a dal nám možnost se k celé akci finančně připojit. Pokud se zaplacený materiál podaří z Číny dopravit, v což pevně doufáme, tak část přídělu pro ČR připadající na EPH poskytneme primárně městům, která zásobujeme teplem, s tím, že předpokládáme, že především respirátory použijí pro potřeby zdravotnických zařízení. Představitele těchto municipalit budeme kontaktovat po doručení materiálu do ČR,“ řekl Daniel Křetínský, většinový akcionář EPH.

Postupně budeme informovat o konkrétních množstvích a typech objednávek zdravotnické pomoci a iniciovat způsob jejich distribuce prostřednictvím nadací a krizových štábů obou států. Objednávky se zaměřují na chirurgické roušky, respirátory typu N95 a FFP3, ochranné rukavice, obleky a brýle a také testovací sady.

Zbývající část vyčleněné částky jsou majitelé J&T a EPH připraveni směřovat do oblastí a forem pomoci, které krizové štáby obou zemí označí za prioritní. Zatímco dnes se jedná především o ochranné prostředky, již za několik dní mohou chybět nemocniční lůžka či zdravotnické vybavení pro záchranu lidských životů. Majitelé obou skupin proto jasně deklarují připravenost pomoci tam, kde to obě země budou potřebovat nejvíce.